neděle 24. června 2018

Zámek č. 45 (Jirny)

GPS: N 50°7.01778', E 14°41.41337'
Vzdálenost od bydliště: 28 km

Díky cestě do Peru jsme se letos opozdili, teprve dnes jsme absolvovali první zámek roku 2018.
Protože počasí bylo nejisté (nakonec nepršelo, ale foukal nepříjemný studený vítr), a naše zadky po dlouhé abstinenci neuvyklé tvrdému sedlu, vybírali jsme tedy opět podle vzdálenosti. Nejbližší se jevil zámek v Jirnech, i když nakonec díky momentálně chybějícímu mostu přes D10 u Záp to bylo o něco dál než papírových 25 km.

Na místě dnešního zámku stál od poloviny 17. století zámek starší, jenž kompletně přestavěli manželé Wagnerovi, pražští měšťané (starý zámek dostali jako věno od otce nevěsty, velkostatkáře Jakuba Veitha). Nová historizující podoba ve stylu romantického biedermeieru vznikla v letech 1844-1847. Zámek pak střídal majitele, posledním před znárodněním by pražský obchodník a továrník Rudolf Josef Zubr. Za komunismu byl v budově zámku depozitář Československé akademie věd. R. 1991 byl vrácen v restituci potomkům Zubrovy rodiny, kteří jej r. 2003 prodali developerské firmě Lettenmayer & Partner. Ta jej kompletně rekonstruovala na kancelářské prostory, které zčásti pronajímá a zčásti využívá sama. Zámek má tedy poněkud šťatnější osud, než jiné, které dodnes chátrají, ovšem nám to může být jedno. Areál je obyčejným smrtelníkům nepřístupný, takže pokud člověk nemá zrovna v úmyslu udělat nějaký velký kšeft se zazobaným developerem, může si z areálu prohlédnout akorát vysokou zeď, a když trochu povyskočí, uvidí možná kousek zámecké střechy a věžičku.
takhle se nedá vidět na vlastní oči - stál jsem na špičkách, 
ruka s foťákem natažená nad hlavou, pomohl výklopný displej :-)

1 komentář:

Jana Fischerová řekl(a)...

Tak už je mi to jasné, no škoda !! Ale výlet jistě přesto bezvadný a to je nejdůležitější, přeji spokojené léto všem ! Jana