Datum návštěvy: neděla 9.9.2007
Místo: Praha, palác Lucerna
Výstavu předcházela velká mediální publicita, z větší části negativně zabarvená. Lékařské, akademické, a nejvíc asi novinářské veřejnosti se zdál neetický způsob nakládání s těly mrtvých Číňanů. Každému vadilo něco jiného: někomu skutečnost, že jsou to Číňané (prý autoři výstavy určitě nemají souhlas zemřelých, kdoví jestli je kvůli té výstavě přímo nezavraždili!), někomu se zdál neetický způsob prezentace exponátů v nezvyklých polohách a průřezech, a někdo prostě jenom ucítil šanci zase si na něco zanadávat. Možná část těchto diskusí přiživili sami autoři výstavy, protože při takové publicitě byla návštěvnost na celou dobu velmi dobře zajištěna. Víc než o cokoli jiného jde tady samozřejmě o výnosný byznys.
Výstava je zpracována velmi profesionálně, pro laika více než vyčerpávajícím způsobem odhaluje principy fungování lidského těla, od kosternho systému přes krevní oběh, trávicí soustavu, svaly, nervovou soustavu až třeba po podrobnou dokumentaci stádií vývoje lidského plodu. Jsou tu exponáty ukazující rozdíly mezi zdravými orgány a orgány napadenými běžnými civilizačními chorobami (plíce kuřáka, nádorová onemocnění různých orgánů, tuberkulóza apod.). Kromě vysvětlivek přímo u jednotlivých exponátů jsou po stěnách nápisy vysvětlující obecnější souvislosti nebo uvádějící různé zajímavosti, třeba i humorně podané, jako např. "Pravidelná snídaně může zlepšit paměť. Maminka má vždycky pravdu." Věřím tomu, že i pro studenty medicíny tu je leccos poučného. Takto kompletní, podrobná a hlavně autentická sbírka exponátů se asi nenajde na žádné světové univerzitě. Zajímavý je i samotný postup konzervace těl a jejich částí. Z mrtvolky se nejdříve odstraní všechna voda a potom se místo ní do tkáně napumpuje silikon. Takže jednotlivé orgány jsou na pohled naprosto autentické, ale když si člověk sáhne (u normálních exponátů se to nesmí, ale u jednoho pultu byly vzorky přímo k tomu určené), zjistí, že je to vlastně všechno z gumy.
Stručné shrnutí: pro toho, koho zajímá lidské tělo, je to jedinečná příležitost poznat, jak to všechno vlastně vevnitř vypadá a funguje.
Ovšem vstupné je hodně drahé, takže kdo musí šetřit, možná si za cenu vstupenky raději koupí anatomický atlas, do kterého se přecejen může podívat víckrát než jednou. Pro ty, kterým se zdá výstava neetická, pobuřující, ponižující a nevím co ještě, je rada jednoduchá. Nikdo vás nenutí tam chodit.