pondělí 26. června 2023

Zámek č. 64 (Houska)

 Včera mělo být podle předpovědi hodně teplo (což se splnilo). Protože už se nám trasy dost prodlužují, vyrazili jsme tentokrát hned ráno v půl deváté, abychom se vyhnuli tomu největšímu dusnu. Poslední dobou jsme několikrát zabrousili směrem na Kokořínsko (na kole zámky Lobeč, Stránka, a naposledy před týdnem, nikoli na kole, ale autem k Pokličkám a na pěší procházku kolem skalního hradu Nedamy). Nyní jsme se vydali stejnou cestou, ale ještě o kousek dál. Cílem je hrad Houska, který navzdory svému oficiálnímu názvu není hradem, ale regulérním zámkem.

Zámek č. 64: Hrad Houska (25. 6. 2023)

Vzdálenost od domova (podle navigace): 36 km

Ujetá vzdálenost (skutečnost celkem): 76 km

GPS: N 50°29.45507', E 14°37.44203'

Původně gotický hrad, založený Přemyslem Otakarem II. na počátku 13. století byl r. 1590 přestavěn na renesanční zámek. Jako vlastníci se tu vystřídala spousta českých šlechtických rodů: po Přemyslovcích pánové z Dubé, Smiřičtí, Hrzánové z Harasova, Kounicové a další. R. 1924 ho koupil generální ředitel Škodových závodů Josef Šimonek (ano, ten, co r. 1928 koupil i nedaleký zámek v Lobči, náš zámek č. 59). Nechal zámek opravit a až do roku 1939 jej rodina využívala jako letní a reprezentační sídlo (byť Josef Šimonek sám zemřel již roku 1934 v Lobči). Poté byl hrad zabrán protektorátními vojsky a využíván německou armádou. Od roku 1950 tu pak byl archiv Státní knihovny ČR (Klementinum). V 90. letech byl vydán v restitucích dvěma potomkům původních majitelů, jedním z nich je opět nám již známý Ing, Jaromír Šimonek, který žije a provozuje penzion na zámku v Lobči. Až noví majitelé poprvé otevřeli zámek veřejnosti, a to roku 1999.

My jsme nešli dovnitř, protože jednak neradi necháváme kola delší dobu bez dozoru, jednak už jsme tu kdysi byli. Trochu nás mrzelo, že se nedalo nakouknout ani na nádvoří, pouští se tam jedině se vstupenkou na prohlídku v ceně 150 Kč za osobu. Dole přidávám tři obrázky interiéru z naší předchozí návštěvy s dětmi z roku 2005.

Zámek je zajímavý nejen svou bohatou historií a cennými nástěnnými malbami v gotické kapli, která se zachovala z původního hradu, ale majitelé též obratně přiživují historky, které kolem něj kolují. Prý se tu nachází brána do pekel, nebo možná do jiného časoprostoru, zmiňují se četná "svědectví", která to mají dokazovat. A protože majitelé jsou marketingově zdatní, nechali do prostor bývalé kočárovny umístit dřevěný pohyblivý "peklem" (jakási obdoba betléma, prý inspirovaná prvním dílem Dantovy Božské komedie).

Počítáme s tím, že až budeme mít vnoučata ve věku, kdy je to zaujme, určitě je sem vezmeme.

Jinak cesta samotná byla docela náročná, prošli jsme si rájem i peklem (peklo viz výše, Ráj je název osady nedaleko před Houskou, kde jsme si na zpáteční cestě dokonce dali oběd (Občerstvení u Weinlichů). Na cestě tam byl nejnáročnější poslední úsek, táhlé stoupání k hradu. Už jsem sesedal z kola, ale když kolem mě projela Hanka s komentářem, že na mě tedy nahoře počká, s těžkým sebezapřením jsem nasedl zpátky a na druhý nejlehčí převod jsem to nakonec vyšlapal, i když jsem to pak nahoře deset minut rozdýchával. To jsem ještě netušil, co si dobrovolně zavařím na zpáteční cestě. Rozhodl jsem se, že si trošičku zajedeme a dáme si kafe v oblíbené cukrárně v nedalekém Mšeně. Ovšem neuvědomil jsem si, že z Ráje do Mšena je dlouhé táhlé stoupání, ještě delší, než na Housku, podobně prudké, a že s plným žaludkem po obědě a ve stupňujícím se vedru to nebude příjemné. Taky že nebylo. Za největší úspěch dne považuji fakt, že jsem udržel oběd v žaludku, chvílemi to bylo na hraně :-)




Vchod do bývalé kočárovny, nyní výstava dřevěného pekla ("Peklem")

"Borovičkůf patentní časolet"

Stylový dopravní prostředek kastelána

...a tři obrázky z roku 2005...

neděle 18. června 2023

Zámky č. 62 a 63 (Libeň a Sluncová)

 V sobotu 17.6. mělo být podle Hančiny aplikace na předpověď počasí bez deště. Moje předpověď trochu deště ukazovala, ale věřil jsem, že Hančino jablíčko bude důvěryhodnější. Narychlo jsme změnili plán (cyklovýlet se přesunul z neděle, kdy mělo být počasí ještě lepší) a proto jsem sáhl do zásobníku nejbližších zámků, které jsem měl ještě připraveny pro takovouto příležitost. Vyrazili jsme až po obědě a během odpoledne jsme jsme zažili tři průtrže mračen, přesto jsme skoro nezmokli. První průtrž přišla ještě když jsme se chystali na cestu, takže jsme prostě jen chvilku počkali, než se vyprší. Druhá nás chytla na zpáteční cestě, když jsme u Bulovky zajížděli pod most, a tak jsme pod tím mostem počkali, až to nejhorší přejde. A tři minuty poté, co jsme se vrátili domů, přišla třetí. Tentokrát jsme tedy fakt měli štěstí.

Zámek č. 62: Libeňský zámek

Vzdálenost od domova: 19,5 km

GPS: N 50°6.45948', E 14°28.28460'

Zámek vznikl přestavbou původní gotické tvrze na konci 16. století (tedy pravděpodobně v renesančním stylu), nicméně v 17. a 18. století byl upraven nejdříve v barokním, pak v rokokovém stylu. Sloužil prý jako letní sídlo staroměstských purkmistrů. Nebyl úplně bezvýznamný, několikrát tu pobývala císařovna Marie Terezie, císař Josef II., a cisař Leopold II. tu přespal před svou korunovací na českého krále. Po roce 1848 sloužil jako lazaret, později jako ústav pro duševně narušenou mládež. Po 2. světové válce tu bylo sídlo Obvodního národního výboru, dnes jej využívá Úřad městské části Praha 8. Já jsem tu před pár lety byl na nádvoří na skvělém koncertu Vlasty Redla. Nutno říci, že se Praha 8 o zámek celkem slušně stará, nevím; jak zevnitř, ale zvenku vypadá opravdu pěkně.





Zámek č. 63 - Sluncová

Vzdálenost od domova: 21 km

GPS: N 50°5.80387', E 14°28.26147'

Z Libně je tenhle zámeček coby kamenem dohodil. Tedy možná spíš z kuše dostřelil. Schovává se přímo za hotelem Olympic, a i když jsem v těch místech několikrát byl, zámečku jsem si nikdy nevšiml, dokud jsem si ho nenašel na mapě.

Původ zámečku není přesně znám, ale ví se, už v první polovině 17. století tu byla vinice a u ní zámeček, a že kolem roku 1650 ho vlastnil primátor Nového Města pražského Josef Slunec, odtud i dnešní název zámečku. Pak ho zase vlastnil primátor Starého Města pražského Jan Jiří Reischmann z Rieschenberka, a dál se to rychle střídalo, zámeček kolem roku 1800 prošel přestavbou na klasicistní letohrádek a přibyla grotta (umělá krápníková jeskyně). Ta tam prý ještě někde je, ale v dezolátním stavu a nepřístupná. Za zmínku stojí ještě majitel z roku 1870, továrník Julius Haine. Po něm se zase někdy zámečku říkalo Hajnovka. Po nástupu komunismu objekt chátral, až jej získal podnik ČKD a v letech 1978-82 jej zrekonstruoval jako školicí středisko. Stejný podnik je vlastníkem zámečku dodnes (na vrátkách je logo ČKD), oficiálně jej užívá ke školicím a reprezentačním účelům, my jsme to vyhodnotili spíš jako ubytovnu. V sobotu školení většinou neprobíhají, a do půl těla svlečení mladí muži v oknech horních pater nevypadali, že by měli něco společného s nějakou reprezentací :-)





sobota 3. června 2023

Zámky č. 60 a 61 (Velké Všelisy a Stránka)

Dnes jsme měli v plánu navštívit zámek Stránka a při té příležitosti se podívat na nedaleký větrný mlýn, který jsme při návštěvě Lobče minuli. Náhoda a navigace v Mapách.cz tomu chtěly, že jsme při tom navštívili neplánovaně ještě zámek Velké Všelisy. Protože vlastně hlavním cílem byl ten větrný mlýn, nejdříve jeden "nezámecký" obrázek.

Větrný mlýn stojí u obce Vrátno od roku 1870. Po roce 1989 už to prý byla jen ruina, pak jej někdo koupil a předělal na hotel, ale hodně necitlivě. Současný majitel jej zrekonstruoval do původní podoby. Vypadá hezky, akorát majitele úplně nechápu. Pozemek kolem je oplocen, brána uzamčená, všude cedule, že se jedná o soukromý pozemek, na který je zákaz vstupu. Pochopil bych, kdyby tam majitel bydlel, nebo tam pořádal soukromé mejdany, ale ani to není ten případ. Prostě to zrekonstuoval, oplotil a nikoho tam nepustí. Škoda.

Zámek č. 60 (Velké Všelisy)
Vzdálenost od domova: 27 km
GPS: N 50°22.78492', E 14°44.66097'

V Mapách.cz jsem si zadal jako cíl výše zmíněný větrný mlýn. Trasa vedla přes obec Velké Všelisy, kde jsme náhodou zastavili, abychom se napili a já zkontroloval mapu (na prudkém sluníčku toho za jízdy  moc nevidím). Koukám do mapy a vidím, že asi 100 metrů od nás je vyznačen zámek. Skutečně za nejbližší zatáčkou byl.
Zámek byl postaven v klasicistním stylu v první polovině 19. století na místě středověké tvrze. Za minulého režimu tu byly kanceláře jednotného zemědělského družstva. To sice provedlo některé dost šílené úpravy, ale jinak se o zámek celkem staralo, a když pak v restituci byl zámek předán do rukou soukromému majiteli, byl prý ve slušném stavu. Nový majitel se však o areál vůbec nestará a nechává ho pustnout, což se docela úspěšně daří. Ještě pár let a bude po něm...






Památka po zemědělském družstvu: vstupní dveře ve stylu socialistického realismu :-)

Zámek č. 61 (Stránka)
Vzdálenost od domova: 30 km
GPS: N 50°25.24177', E 14°39.56537'

Původně barokní zámek byl postaven ve druhé polovině 17. století, neví se přesně kdy. Pokud to bylo před Bílou horou, postavil ho Václav Berka z Dubé. Pokud po ní, postavil ho Albrecht z Valdštejna.  Jak si šlechtické rody mezi sebou přeprodávaly zdejší velkostatek, tak měnil majitele i zámek, který většinu času sloužil právě jako sídlo správy velkostatku. Bylo tomu tak i za komunismu. Následně získal zámek v restituci řád Augustiniánů, který jej nechal chátrat, až ho odkoupila obec Stránka a nabízí zde byty k pronájmu. Můžeme dosvědčit, že před zámkem na židličce seděl děda, který vypadal, že tam bydlí.

Zámek z dálky při příjezdu do obce Stránka.



Po mlýnu a dvou zámcích jsme se museli posilnit, zajeli jsme do blízkého Mšena, kde už to trochu známe. Kromě Vietnamce je tu ještě na náměstí restaurace Zlatý lev. Z nostalgie jsme to zkusili (pro mě byl odmalička Zlatý lev synonymem luxusu, býval to nejlepší hotel v Liberci) a nebylo to špatné. A pak ještě nezbytné kafe v oblíbené cukrárně naproti.
A ještě jeden zážitek z cesty: když jsme se blížili od Stránky ke Mšenu, proti nám jela spousta nádherných veteránů. První byl červený Triumph, býval bych se vsadil, že je z nedaleké Lobče, kde jsme na nádvoří viděli několik podobných kousků. Ale když už jsme potkali snad padesátého veterána, usoudili jsme, že to asi nebude všechno z Lobče, tolik by se jich tam ani nevešlo. Hledal jsem, kde v okolí je nějaký sraz veteránů. V Lobči bude až za týden. Nakonec jsem vyhodnotil, že se asi jednalo o Mělnickou Veteran Rallye, která měla probíhat dnes ve dvou etapách v celkové délce 71 km. Trasu jsem nikde neobjevil, ale vzdálenost by odpovídala...