čtvrtek 28. září 2017

Zámky č. 42 a 43

Dnešní krásné podzimní odpoledne jsme chtěli využít k návštěvě toho nejbližšího zámku, resp. zámečku, z těch, co nám zbývají - Jabloňky v Praze-Tróji. Nakonec dopadlo všechno trochu jinak. Na mapě jsem si zámeček našel, zadal jsem ho do navigace, a podle ní jsme dojeli až do uličky Nad strání. Navigace oznámila, že jsme na místě, ale zámeček nikde. V té uličce je pár vilek, všechny za vysokou zdí, a podle mapy sice tušíme, že by kousek odsud zámeček měl být, ale nedá se odsud ani zahlédnout. Zjevně tu bydlí elita národa, která nechce být obtěžována obyčejným plebsem. Nakonec jsme lesními cestičkami sjeli dolů z kopce a změnili jsme cíl na trojský zámek, který známe a umíme ho najít. Chtěli jsme si ho nechat na jindy, ale přeci nepojedeme domů s prázdnou. A protože očividně jediný pohled na Jabloňku je zdola od Vltavy, tak si ho odsud na zpáteční cestě nakonec taky vyfotíme, i když z větší dálky, než jsme původně doufali.

Zámek č. 42: Trojský zámek
GPS: N 50°6.98495', E 14°24.77268'
Vzdálenost od bydliště: 21 km

Barokní zámek, který nechal vybudovat Václav Vojtěch ze Šternberka jako své letní sídlo. Roku 1763 jej od Šternberků koupila Marie Terezie pro Ústav šlechtičen. Zámek pak ještě několikrát vystřídal majitele, až jej poslední z nich, velkostatkář Alois Svoboda, daroval r. 1922 československému státu. Stát si s ním však nevěděl příliš rady a tak zámek nikdy nenašel dlouhodobé využití. Část pozemků, které k němu patřily, byla využita pro zoologickou zahradu (otevřena r. 1931). V letech 1977-1989 byl rekonstruován, a po revoluci se stal turistickou atrakcí, která je hojně navštěvovaná díky krásně upraveným zahradám a samozřejmě také díky sousedství zoologické zahrady.






 vinice patřila původně k zámku, dokud ji od něj neoddělila silnice


Zámek č. 42: Jabloňka
GPS: N 50°7.01225', E 14°26.33943'
Vzdálenost od domova: 20 km

Klasicistní zámeček na kopci nad Vltavou mezi Trojským mostem a Mostem barikádníků.
Na Wikipedii se můžeme dočíst, že se o něm vlastně skoro nic neví, kromě toho, že dnešní podobu získal někdy na konci 1. světové války, kdy jej vlastnil hejtman Šafránek. A že jej dnes vlastní soukromá osoba, milionář (to je poznat) jménem Mark Vydra, manžel naší stříbrné olympijské medailistky z Atén 2004, jachtařky Lenky Šmídové.


Žádné komentáře: