neděle 27. dubna 2025

Zámek č. 89 (Koloděje) a 90 (bývalá tvrz Horní Počernice)

První letošní zámecký výlet patřil k těm méně úspěšným. Ne že bychom udělali něco špatně. Počasí vyšlo přesně podle předpovědi, tj. sluníčko, ale ne moc velké vedro. Cesta podle navigace proběhla bez problému, tedy když pominu zlomyslné zakončení, kdy nás navigace donutila nejdříve sjet z prudkého kopce a následně do podobně prudkého kopce vyšlapat, zatímco se dalo jet kolem téměř bez převýšení. Co se nepovedlo byla možnost zámek si rozumně prohlédnout. Z tohoto pohledu se jednalo možná o nejméně úspěšnou misi za celou dobu našich cyklovýletů. Zámek je soukromý, přístup k němu je jen z jedné strany, a přestože se dá tušit, jak vypadá nádvoří, vidět není prakticky nic. Kolem je zeď; brána je sice z kovových mříží, ale je propletena jakousi průsvitnou, ale neprůhlednou látkou, díky čemuž prostě není nic vidět. Když jsem okukoval bránu zblízka, jestli bych nezahlédl něco drobnými skulinkami kolem mříží, hned se ozval domácí telefon, instalovaný u brány, prý jestli něco chci. Neměl jsem tu drzost říct, že bych rád, aby mi otevřeli bránu, že si to tam potřebuju vyfotit. Předpokládám, že bych asi neuspěl. Takže fotodokumentace je tentokrát velmi slabá, jen zpovzdálí kousek budovy, vyčnívající nad plotem.

Zámek č. 89: Koloděje
Vzdálenost od domova podle mapy: 30,5 km
Skutečně ujetá vzdálenost tam a zpět: 68 km (zpátky jsme jeli delší trasou přes lázně Toušeň a Brandýs).
GPS: N 50°3.64713', E 14°38.09117'

Zámek vznikl renesanční přestavbou původně gotického hradu v 2. polovině 16. století. Pak samozřejmě následovaly další přestavby, v 18. století barokní a počátkem 19. století klasicistní. Zajímavostí je, že r. 1919 byl dočasným sídlem prezidenta Masaryka. V letech 1955-2009 jej využívala Vláda ČR ke svým zasedáním a pro reprezentativní účely. Pak se nějakým zázračným způsobem dostal do soukromých a blíže nespecifikovaných rukou a výsledek jsem popsal výše. Jakožto oficiální kulturní památka, na jejíž rekonstrukci jistě majitel pobral dotaci, by si zasloužil aspoň možnost prohlédnutí zvenku. Dotace je pobrána, kulturní památka zachována. Otázkou je pro koho. Pohled do obchodního rejstříku napoví. Zámek patří společnosti Zámek Koloděje a.s., za kterou stojí podnikatel Tomáš Chrenek. Wikipedie v příspěvku o Chrenkovi uvádí jako jeho bydliště - světe div se - zámek Koloděje.





Zasloužené občerstvení v nedaleké restauraci jménem Restaurant No. 110


Neplánovaný zámeček č. 90, který jsme potkali po cestě zpátky. Na Wikipedii jsme dohledali, že budova se sice označuje jako "bývalá tvrz", ale fakticky jde o zámeček, postavený na místě bývalé tvrze zřejmě někdy v 15. století.


Žádné komentáře: